O! jaka słodka, mała małpka! Będę ją tulić, całować i dam na imię Dżordż! STOP! Uważaj, to dzikie stworzenie. Głaszczesz wszystkie bezpańskie psy, szczury, lisy? Nie, bo przecież mogą mieć wściekliznę. Małpka niestety też może ją mieć. A wścieklizna to nieuleczalna i śmiertelna choroba.
Byliśmy w Indiach, małp tam pełno. Można by rzec zamałpienie. Trzeba mieć się na baczności, bo wredne z nich stworzenia. Lubią kraść owoce z okolicznych targów i aparaty nieuważnym turystom. W sumie to są niegroźne, jeśli ich się nie zaczepia i nie wchodzi w drogę. Właśnie, a co się stanie jak się im w tą drogę wejdzie?
Zapytajcie Jaśka, bo on się o tym dowiedział na własnej skórze 😛
Albo nie, nie pytajcie. Ja Wam wszystko opowiem…
Rishikesh, mekka fanów jogi. Idziemy mostem po którym skaczą małpy. Robimy sobie z nimi selfie, idziemy dalej. Nagle Jasiek zatrzymuje się, bo widzi KADR, zrozumie ten co robi zdjęcia, albo przyjaźni się z jakimś fotografem. Jasiek w transie. Kadr bez małp, bo jakiś tam słynny widoczek z mostu, przez przęsła. Mierzy się, ustawia i nagle trach! Coś go dziabło w ramię – dziabła go matka małpa. Janek niechcący wszedł między dziecko a matkę. Nawet ich nie zauważył. I co teraz? Amputacja ręki?
Ugryzienie? Zadrapanie? – ciężko stwierdzić, krew lekko się sączy. Mała rana. Małpa na wściekłą nie wyglądała. A co jeśli była? To, że nie miotała się jak opętany w egzorcyście nie znaczy, że nie była chora. Zakładamy, że była.
IO IO IO <- dźwięk karetki, a właściwie tuk-tuka, którym kierujemy się do szpitala.
Teraz będzie w punktach, żebyście wiedzieli jak działać jeśli i Was ugryzła małpa a nie chce się Wam czytać tej ściany tekstu wyżej:
Mamy 24 godziny na podanie pierwszej dawki szczepionki
- Wracamy do hotelu po żółtą książeczkę w której są wpisane nasze wszystkie szczepienia
- Udajemy się do szpitala (najlepiej prywatnego) na konsultację z lekarzem (tylko błagam, żeby nie był to szpital ajurwedyjski)
- Wciskamy w ręce lekarza żółtą książeczkę i tłumaczymy co się stało.
- Lekarz nas bada i wręcza kartkę na której zapisana jest szczepionka Rabipur, którą sami sobie kupujemy w aptece (koszt 18zł = 300INR jedna dawka) Kartka nie jest receptą, nie potrzebujemy jej by kupić lek.
- Wracamy do szpitala i prosimy o zrobienie zastrzyku. Dlaczego szpital prywatny? Jest szansa, że ktoś będzie mówił w języku angielskim, szpital nie będzie przypominał miejsca z filmu grozy, a pielęgniarz przed podaniem szczepionki założy rękawiczki i zastrzyk zostanie podany prawidłowo (NIE w pośladek, TYLKO w ramię) – podanie szczepionki to koszt: ok 6zł = 50INR
- Prosimy o podpis lekarza i pieczątkę szpitala na ulotce Rabipuru, na końcu której są rubryki dotyczące kolejnych szczepień.
- Kuracja obejmuje 5 szczepień:
Pierwsze do 24 godzin po ugryzieniu
Drugie 3 dni po ugryzieniu
Trzecie 7 dni po ugryzieniu
Czwarte 14 dni po ugryzieniu
Piąte 28 dni po ugryzieniu
Po tej serii warto zrobić sobie badanie na przeciwciała wścieklizny, które można wykonać w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (koszt około 158zł)
Jaki jest koszt kuracji w Polsce?
Po ugryzieniu jest bezpłatny. Należy się skierować do Poradni Chorób Zakaźnych. Pacjenci u których jest podejrzenie wścieklizny są zazwyczaj obsługiwani poza kolejnością.
Czy mogę kupić w Indiach od razu 5 szczepionek?
Lepiej nie, gdyż przechowuje się je w temperaturze 2-8°C, a znalezienie kompresu lodowego, lub działającej lodówki może stanowić nie lada wyzwanie.
Czy można zaszczepić się przed wyjazdem?
Można.
„Szczepienie przedekspozycyjne dzieci i dorosłych obejmuje podanie trzech dawek według schematu: 0, 7, 28 dzień (wg WHO: 0, 7, 21 lub 28 dzień). Dawkę uzupełniającą podaje się 12 miesięcy później, zaś w celu zapewnienia ciągłości ochrony, co 5 lat należy podać dawkę przypominającą. Trzy dawki przedekspozycyjne powinny być przyjęte przynajmniej 3 tygodnie przed planowanym wyjazdem. Szczepienie poekspozycyjne u osoby uodpornionej (szczepionej w ciągu ostatnich 5 lat) obejmuje podanie dwóch dawek: w dniu pokąsania oraz 3 dni później. U osoby nieuodpornionej (szczepienie w okresie dłuższym niż 5 lat, szczepienie niekompletne lub brak szczepienia) należy podać 5 dawek szczepionki według schematu: 0 (dzień pokąsania), 3, 7, 14 i 28 dzień. Przed pierwszą dawką szczepionki u osoby nieuodpornionej należy podać immunoglobulinę RIG (HRIG 20 IU/kg mc lub ERIG 40 IU/kg mc).” WOJSKOWY INSTYTUT MEDYCZNY Zakład Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej
Kasia.
ps. Ale i tak małpki są słodkie, na dowód trochę fotek 🙂 (przyp. Jasiek)